Statewide Council for Vocational Rehabilitation

Council Membership Information

Composition

  • At least one representative of the Statewide Independent Living Council who may be the chairperson or other designee of the Council;
  • At least one representative of a parent training and information center established under the Individuals with Disabilities Education Act;
  • At least one representative of the Client Assistance Program;
  • At least one representative of community rehabilitation program service providers;
  • Four representatives of business, industry, and labor;
  • Representatives of disability advocacy groups representing a cross section of individuals with physical, cognitive, sensory, and mental disabilities; and parents, family members, guardians, advo​​​​cates, or authorized representatives of individuals with disabilities who have difficulty in representing themselves or are unable due to their disabilities to represent themselves;
  • Current or former applicants for, or recipients of, vocational rehabilitation services;
  • At least one representative of the state educational agency responsible for the public education of students with disabilities;
  • At least one representative from the state Workforce Investment Board; and
  • Director of the designated State unit who shall service as an ex officio, nonvoting member.
  • Appointment
  • The Governor appoints members of the Council for three-year terms. The Governor selects members after soliciting recommendations from representatives of organizations representing a broad range of individuals with disabilities and organizations interested in individuals with disabilities.

Qualifications

A majority of Council members shall be persons who are:
Individuals with disabilities described in the Rehabilitation Act; and
Not employed by the designated State unit.

Committee Membership Information

​Officers:

  • Joe Cowan, Chairperson
  • Roberta Alston, Vice-Chairperson
  • Lonnie Cowan, Member-at-Large  

Members:

  • Melissa Aguilar, Lawrenceburg
  • Roberta Alston, Louisville, Vice-Chairperson
  • Michelle Bazeley, Louisville 
  • Joe Cowan, Monticello, Chairperson
  • Lonnie Cowan, Lexington, Member-at-Large
  • Matt Davis, Bowling Green
  • David Dennis, Lawrenceburg
  • Phillip Donahue, Elizabethtown
  • Carol Estes, Warsaw
  • Sharon Fields, Frankfort
  • Veronica Hazard, Bowling Green
  • Dorothy Jenkins, Shelbyville
  • Kelly Knoop, Louisville
  • Tyler Levy, Louisville 
  • Tony Lobianco, Lexington
  • Duke Pettit, Lexington
  • Scott Pierce, Russellville
  • Saddo Yayo Radder, Lexington
  • Meg Steinman, Lexington
  • Carla Webster, Nicholasville 
  • Zella Wells, Paintsville 

Additional Resources

​​